آشنایی با Matlab
آشنایی با MATLAB
مهر 26, 1397
Lumion
نرم افزار Lumion
مهر 29, 1397
نرم افزار MATLAB

نرم افزار MATLAB

آیا با نرم افزار MATLAB آشنایی دارید؟

نرم افزار  MATLAB

 نرم افزار  MATLAB یک پلتفرم برنامه نویسی است که به طور خاص برای مهندسان و دانشمندان طراحی شده است. قلب نرم افزار MATLAB ، زبان MATLAB است، که یک زبان مبتنی بر ماتریس که به بیان طبیعی‌ترین ریاضیات، اجازه انجام عملیات محاسباتی را می‌دهد، این برنامه ترکیبی از یک محیط دسکتاپ برای تجزیه و تحلیل تکراری و فرایندهای طراحی با یک زبان برنامه نویسی است که ماتریس و آرایه ریاضی را به طور مستقیم بیان می‌کند.

نرم افزار (MATLAB matrix laboratory)  یک محیط محاسباتی عددی  multi-paradigm و زبان برنامه نویسی اختصاصی توسط MathWorks است. MATLAB امکان دستکاری یک ماتریس، ترسیم توابع و داده ها، اجرای الگوریتمها، ایجاد رابط کاربری و ارتباط با برنامه‌های نوشته شده به زبان‌های دیگر، از جمله C، C ++، C #، Java، Fortran و Python را امکان پذیر می‌سازد. اگر چه MATLAB در درجه اول برای محاسبات عددی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما یک جعبه ابزار اختیاری از موتور نمادین MuPAD استفاده می‌کند که امکان دسترسی به توانایی‌های محاسبات را فراهم می‌سازد. همچنین این برنامه، یک additional package ، Simulink، شبیه سازی چندین دامنه گرافیکی و طراحی مبتنی بر مدل، برای سیستم های پویا و جاسازی شده را نیز می‎تواند اضافه کند. کاربران MATLAB از زمینه های مختلف مهندسی، علم و اقتصاد هستند و در سال 2018، این برنامه بیش از 3 میلیون کاربر در سراسر جهان را پیدا کرده است. آقای Cleve Moler ، رئیس بخش علوم رایانه در دانشگاه نیومکزیکو، در اواخر دهه 1970، MATLAB را اجاد و توسعه بخشید، وی این برنامه را طراحی کرد تا دانش آموزانش به LINPACK و EISPACK دسترسی پیدا کنند بدون آنکه نیاز به یادگیری Fortran  داشته باشند. سرانجام این برنامه به سایر دانشگاه ها گسترش یافت و یک مخاطب قوی در جامعه ریاضی کاربردی برای خود پیدا کرد. نرم افزار MATLAB ابتدا توسط محققان و متخصصان در مهندسی کنترل، تخصص Little، مورد استفاده قرار می‌گرفت اما به سرعت به بسیاری از دامنه های علمی دیگر گسترش یافت. در حال حاضر نیز در آموزش و پرورش، به ویژه آموزش جبر خطی، تجزیه و تحلیل عددی و محبوب در میان دانشمندان درگیر در پردازش تصویر استفاده می شود.

با MATLAB چه کار می توانید انجام دهید؟

با استفاده از MATLAB ، می‌توانید:

آشنایی با سیستم MATLAB

سیستم MATLAB متشکل از پنج بخش اصلی است:

چه اشخاصی از MATLAB استفاده می کند؟

میلیون‌ها مهندس و دانشمند در صنعت و دانشگاه از MATLAB استفاده می‌کنند. شما می توانید از MATLAB برای طیف وسیعی از برنامه های کاربردی استفاده کنید، از جمله یادگیری عمیق و یادگیری ماشین، پردازش سیگنال و ارتباطات، پردازش تصویر و ویدیو، سیستم های کنترل، تست و اندازه گیری، مالی محاسباتی و زیست شناسی محاسباتی.

چرا ما باید از MATLAB استفاده کنیم؟

نرم افزار MATLAB دارای مزایای متعددی نسبت به سایر روش‌ها و زبان‌ها دارد:

عنصر داده اولیه متلب، ماتریس می‌باشد. که در آن عدد صحیح ساده و یک ماتریس، متشکل از یک ردیف و یک ستون است. که در این محیط چندین عملیات ریاضی بر روی ماتریس‎ها صورت می‌گیرد. در متلب، خروجی گرافیکی برای تعامل هر چه بیشتر، بهینه شده است. با استفاده از ابزارهای تعاملی گرافیکی می توانید اطلاعات خود را به راحتی طراحی کنید و سپس رنگ، اندازه، مقیاس و … را تغییر دهید، همچنین عملیات وکتورسازی برای اضافه کردن دو آرایه به جای یک حلقه در یک زمان، فقط نیاز به یک دستور دارد.

با استفاده از MATLAB

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*