معماری چیست و چه نقشی در زندگی ما ایفا می‌کند؟
معماری چیست و چه نقشی در زندگی ما ایفا می‌کند؟(قسمت دوم)
مهر 4, 1397
الکترونیک
الکترونیک و برق را جور دیگه بشناس
مهر 7, 1397
الکترونیک

الکترونیک

الکترونیک را جور دیگه بشناس

تاکنون به الکتریسیته و الکترومغناطیس فکر کرده‌اید؟ آیا باهم تفاوتی دارند؟

الکتریسیته یا برق مجموعه‌ای از پدیده‌های فیزیکی مربوط به حضور و حرکت بارهای الکتریکی است. گرچه در ابتدا پدیده‌ای جدا از مغناطیس بود، از زمان توسعه معادلات ماکسول، هر دو به عنوان بخشی از یک پدیده واحد شناخته می‌شوند، الکترومغناطیس، پدیده‌های مختلف رایج مربوط به برق، از جمله رعد و برق، برق استاتیک، گرمایش الکتریکی، تخلیه الکتریکی و بسیاری دیگر است. همانطور که می‌دانید حضور یک بار الکتریکی، که می‌تواند مثبت یا منفی باشد، میدان الکتریکی را تولید می‌کند که حرکت این بار الکتریکی یک جریان الکتریکی را ایجاد کرده و موجب ایجاد یک میدان مغناطیسی می‌شود. هنگامی که یک بار در یک مکان با میدان الکتریکی غیر صفر قرار  بگیرد، یک نیرو بر روی آن عمل می‌شود، که میزان مقدار این نیرو توسط قانون کولن ارائه شده است، اندازه‌گیری می‌شود. بنابراین، اگر این شارژ به حرکت برسد، میدان الکتریکی کار بر روی شارژ الکتریکی انجام خواهد داد.

برق در قلب بسیاری از فناوری‌های مدرن امروزیست که برای استفاده از آنها استفاده می‌شود

آیا تابحال به تعریف الکترونیک فکر کرده‌اید، که الکترونیک در واقع چیست؟

قدرت الکتریکی که در آن، جریانی الکتریکی برای تامین انرژی مورد استفاده قرار می‌گیرد، الکترونیک نام دارد که با مدارهای الکتریکی مرتبط است و شامل اجزای الکتریکی فعال مانند لوله‌های خلاء، ترانزیستورها، دیودها و مدارهای مجتمع و فناوری‌های اتصال منسجم، مرتبط است. پدیده‌های برق از زمان باستان بررسی شده است، اگرچه پیشرفت در تفکر نظری تا قرن هفدهم و هجدهم میلادی آهسته بود. حتی پس از آن نیز، کاربردهای عملی برای برق نیز کم بود و تا اواخر قرن نوزدهم، مهندسان برق قادر نبودند آن را به استفاده صنعتی و مسکونی قرار دهند، اما گسترش سریع تکنولوژی الکتریکی در این زمان، صنعت و جامعه را تبدیل به یک نیروی محرکه برای انقلاب صنعتی دوم کرد. انعطاف پذیری فوق العاده برق به این معنی است که می‌توان آن را به مجموعه‌ای تقریبا بی‌حد و حصر از برنامه‌های کاربردی که شامل حمل و نقل، گرمایش، روشنایی، ارتباطات، و محاسبات است قرار داد. نیروی برق در حال حاضر ستون فقرات جامعه مدرن صنعتی امروزه و یک بخش جدایی ناپذیر از آن محسوب می‌شود.

همراهان عزیز، برای خواندن ادامه این مقاله جذاب و آشنایی با نرم‌افزارهای مربوط به برق الکترونیک می‌توانید به بخش مقالات مراجع فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*