معماری چیست و چه نقشی در زندگی ما ایفا می‌کند؟(قسمت دوم)

معماری چیست و چه نقشی در زندگی ما ایفا می‌کند؟
معماری چیست و چه نقشی در زندگی ما ایفا می‌کند؟ (قسمت دوم)
مهر 4, 1397
الکترونیک
الکترونیک را جور دیگه بشناس
مهر 5, 1397
معماری چیست و چه نقشی در زندگی ما ایفا می‌کند؟

معماری چیست و چه نقشی در زندگی ما ایفا می‌کند؟

در بخش دوم از مقاله، نگاهی تخصصی‌تر به مقوله معماری و همچنین به شرح تعدادی از گرایشات این رشته خواهیم پرداخت، پس با ما همراه شوید.

آیا از جزییات تکنولوژی معماری آگاهی کامل دارید؟

تکنولوژی معماری چیست؟

تکنولوژی معماری یا فناوری ساختمان، کاربرد فناوری برای طراحی ساختمان‌ها است. تکنولوژی معماری جزیی از معماری و مهندسی ساختمان است و گاهی اوقات به عنوان یک رشته یا بخش زیرمجموعه دیده می‌شود. مواد و فناوری‌های جدید چالش‌های طراحی جدید و روش‌های ساخت و ساز در سراسر تکامل ساختمان، به ویژه از زمان ظهور صنعتی شدن در قرن 19 ساخته شده است. تکنولوژی معماری مربوط به عناصر مختلف ساختمان و تعاملات بین آنهاست و با پیشرفت، علم تکنولوژی ساختمان نیز به پیشرفت ادامه داده است. فناوری معماری می تواند به عنوان طراحی فنی و تخصص مورد استفاده در کاربرد و ادغام فناوری‌های ساخت و ساز در فرایند طراحی ساختمان خلاصه شود و یا به عنوان توانایی تجزیه و تحلیل، ترکیب و ارزیابی عوامل طراحی ساختمان به منظور تولید کارآمد و ایجاد راه حل‌های موثر در طراحی فنی، که برآورده کردن معیارهای عملکرد، تولید و تدارکات است مورد استفاده قرار گیرد.

آیا تا کنون به تفاوت‌های رشته طراحی شهری و برنامه‌ریزی شهری دقت کرده‎اید؟

طراحی شهری چیست؟

طراحی شهری فرایند طراحی و شکل دادن ویژگی‌های فیزیکی شهرها، روستاها و برنامه‌ریزی برای ارائه خدمات شهری به ساکنین و بازدیدکنندگان است. در مقابل معماری که بر طراحی ساختمان‌های فردی تمرکز دارد، طراحی شهری با مقیاس وسیع ساختمان‌ها، خیابان‌ها و فضاهای عمومی، کل محله‌ها و مناطق و کل شهرها، با هدف ایجاد مناطق شهری کارآمد، جذاب و پایدار است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. طراحی شهری یک حوزه بین رشته‌ای است که از عناصر بسیاری از حرفه‌ها از جمله محیط زیست، معماری منظر، برنامه ریزی شهری، معماری، مهندسی عمران و مهندسی شهری بهره می‌برد. در چندین دهه اخیر، زیرمجموعه‌های زیربنایی طراحی شهری مانند طراحی استراتژیک شهری، چشم انداز شهری، طراحی شهری حساس به آب و شهرنشینی پایدار پدید آمده است. طراحی شهری در مورد ایجاد ارتباط بین مردم و مکان‌ها، حرکت و شکل شهری، طبیعت و ساخت، ساخته شده است. نظریه طراحی شهری عمدتا با طراحی و مدیریت فضای عمومی، یعنی «محیط عمومی»، «قلمرو عمومی» یا «حوزه عمومی» و نحوه استفاده از مکان‌های عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم بذکر است، فضای عمومی، کل فضاهای آزاد که در روز توسط عموم مردم، مانند خیابان‌ها، میدان‌ها، پارک‌ها و زیرساخت‌های عمومی است، را شامل می‌شود.

برنامهریزی شهری چیست؟

برنامهریزی شهری یک فرایند فنی است که با توسعه و طراحی کاربری زمین و محیط زیست ساخته شده، از جمله آب، هوا و نحوه ایجاد زیرساخت‌ها به داخل و خارج از مناطق شهری مانند حمل و نقل، ارتباطات و شبکه‌های توزیع مرتبط است و همچنین  ارائه خدمات شهری به ساکنان و بازدید کنندگان. برنامه‌ریزی شهری یک رشته بین رشته‌ای است که شامل علوم اجتماعی، مهندسی و طراحی را می‌باشد. این ارتباط نزدیک به حوزه طراحی شهری است و برخی از برنامه‌ریزان شهری طرح‌هایی برای خیابان‌ها، پارک‌ها، ساختمان‌ها و دیگر مناطق شهری ارائه می‌دهند. برنامه‌ریزی شهری گرچه عمدتا با برنامه‌ریزی شهرک‌ها و جوامع مرتبط است اما به طور منظم در مناطق شهری، حومه‌ای و روستایی نیز کار می‌کند. همچنین برنامه‌ریزی ‌شهری مسئول برنامه‌ریزی و توسعه منابع آبی، منابع روستایی و کشاورزی، پارک‌ها و حفظ حوزه‌های زیست محیطی است. برنامه‌ریزان شهری برای دستیابی به اهداف استراتژیک، سیاست گذاری و پایداری با زمینه‌های شناخت معماری، معماری منظر، مهندسی عمران و مدیریت دولتی کار می‌کنند. امروزه برنامه‌ریزی شهری یک رشته تخصصی و مستقل است که این رشته یک طبقه‌بندی وسیع‌تری را نیز ارایه می‌کند که حاوی زمینه‌های مختلفی از قبیل برنامه‌ریزی استفاده از زمین، منطقه بندی، توسعه اقتصادی، برنامه‌ریزی محیطی و برنامه‌ریزی حمل و نقل است.

معماری منظر، یک گرایش خاص از معماری، با آن آشنایی دارید؟

معماری منظر چیست؟

معماری منظر طراحی محوطه‌های فضای باز، طراحی سازه‌ها برای دستیابی به نتایج مثبت سازه‌های جدید، محیطی زیبا، چشم نواز، اجتماعی و با زیبایی شناسی است. معماری منظر شامل بررسی سیستماتیک شرایط و فرآیندهای موجود در محیط اجتماعی، محیط زیست و چشم‌اندازها است که در نهایت می‌تواند نتیجه بسیار مطلوبی را تولید کند. دامنه این حرفه و رشته، شامل یک طراحی چشم‌انداز و تاثیرگذار است، برنامه‌ریزی سایت مدیریت طوفان و آب، کنترل فرسایش خاک و بازسازی محیط زیست، پارک‌ها و برنامه‌ریزی مکان‌های تفریحی، مدیریت منابع بصری، برنامه‌ریزی و تامین زیرساخت‌های سبز، طراحی و برنامه‌ریزی استراتژیک و املاک و مستغلات خصوصی می‌باشد، که همه در مقیاس‌های مختلف طراحی، برنامه‌ریزی و مدیریت قرار گرفته‌اند که به تمام این مجموعه معماری، معماری منظر نامیده می‌شود.

تعریف واقعی از یک مدیریت پروژه را می‎دانید؟

مدیریت پروژه چیست؟

مدیریت پروژه مستلزم دانش مدیریت مدرن و همچنین درک روند طراحی و ساخت و ساز است. پروژه‌های ساختمانی دارای مجموعه‌ای خاص از اهداف و محدودیت‌ها، مانند یک دوره زمانی لازم برای تکمیل است. مدیریت پروژه، هنر هدایت و هماهنگی منابع انسانی و مادی در طول زندگی یا روند اجرایی یک پروژه با استفاده از تکنیک‌های مدرن مدیریتی برای دستیابی به اهداف، کاهش هزینه‌ها ، زمان، افزایش کیفیت و رضایت است، تمرکز دارد. مدیریت پروژه  نیاز به تکنیک و ابزارهایی دارد تا بتواند موفق شود. پس مهم است که برای ارتقای مهارت‎های مدیریتی خود می‌بایست به فراگیری مهارت‌هایی همچون آموزش کامپیوتر، آموزش ICDL، آموزش نرم‌افزارهای مدیریت پروژه و آموزش زبان بپردازید که افزایش این مهارت‌ها تاثیر بسیار مهمی در مدیریت پروژه‌های شما در آینده خواهد گذاشت.

لازمه یک مدیر پروژه موفق در حوزه معماری داشتن دانش نرم‌افزارهای مورد نیاز این رشته است، که در ادامه به شرح و توضیح هرکدام از این نرم‌افزارها خواهیم پرداخت.

3D MAX ,Photoshop, SketchUp ,Revit ,Autocad ,CATIA ,Hand Drawing ,InDesign ,Illustrator ,CORONA ,MAYA

در ادامه شمارا به دیدن مدرن‌ترین آثار معماری روز دنیا دعوت می‌نماییم، با ما همراه باشید:

معماری

Ferrari World Abu Dhabi

معماری

The Shard, London

معماری

Marina Bay Sands, Singapore

معماری

Burj Khalifa, UAE

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*