معماری چیست و چه نقشی در زندگی ما ایفا می‌کند؟ (قسمت دوم)

معماری چیست و چه نقشی در زندگی ما ایفا می‌کند؟
معماری چیست و چه نقشی در زندگی ما ایفا می‌کند؟(قسمت اول)
مهر 3, 1397
معماری چیست و چه نقشی در زندگی ما ایفا می‌کند؟
معماری چیست و چه نقشی در زندگی ما ایفا می‌کند؟(قسمت دوم)
مهر 4, 1397
معماری چیست و چه نقشی در زندگی ما ایفا می‌کند؟

معماری چیست و چه نقشی در زندگی ما ایفا می‌کند؟

معماری چیست و چه نقشی در زندگی ما ایفا می‌کند؟

معماری چیست و چه نقشی در زندگی ما ایفا می‌کند؟

در بخش دوم از مقاله، نگاهی تخصصی‌تر به مقوله معماری و همچنین به شرح تعدادی از گرایشات این رشته خواهیم پرداخت، پس با ما همراه شوید.

آیا از جزییات تکنولوژی معماری آگاهی کامل دارید؟

تکنولوژی معماری چیست؟

تکنولوژی معماری یا فناوری ساختمان، کاربرد فناوری برای طراحی ساختمان‌ها است. تکنولوژی معماری جزیی از معماری و مهندسی ساختمان است و گاهی اوقات به عنوان یک رشته یا بخش زیرمجموعه دیده می‌شود. مواد و فناوری‌های جدید چالش‌های طراحی جدید و روش‌های ساخت و ساز در سراسر تکامل ساختمان، به ویژه از زمان ظهور صنعتی شدن در قرن 19 ساخته شده است. تکنولوژی معماری مربوط به عناصر مختلف ساختمان و تعاملات بین آنهاست و با پیشرفت، علم تکنولوژی ساختمان نیز به پیشرفت ادامه داده است. فناوری معماری می تواند به عنوان طراحی فنی و تخصص مورد استفاده در کاربرد و ادغام فناوری‌های ساخت و ساز در فرایند طراحی ساختمان خلاصه شود و یا به عنوان توانایی تجزیه و تحلیل، ترکیب و ارزیابی عوامل طراحی ساختمان به منظور تولید کارآمد و ایجاد راه حل‌های موثر در طراحی فنی، که برآورده کردن معیارهای عملکرد، تولید و تدارکات است مورد استفاده قرار گیرد.

آیا تا کنون به تفاوت‌های رشته طراحی شهری و برنامه‌ریزی شهری دقت کرده‎اید؟

طراحی شهری چیست؟

طراحی شهری فرایند طراحی و شکل دادن ویژگی‌های فیزیکی شهرها، روستاها و برنامه‌ریزی برای ارائه خدمات شهری به ساکنین و بازدیدکنندگان است. در مقابل معماری که بر طراحی ساختمان‌های فردی تمرکز دارد، طراحی شهری با مقیاس وسیع ساختمان‌ها، خیابان‌ها و فضاهای عمومی، کل محله‌ها و مناطق و کل شهرها، با هدف ایجاد مناطق شهری کارآمد، جذاب و پایدار است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. طراحی شهری یک حوزه بین رشته‌ای است که از عناصر بسیاری از حرفه‌ها از جمله محیط زیست، معماری منظر، برنامه ریزی شهری، معماری، مهندسی عمران و مهندسی شهری بهره می‌برد. در چندین دهه اخیر، زیرمجموعه‌های زیربنایی طراحی شهری مانند طراحی استراتژیک شهری، چشم انداز شهری، طراحی شهری حساس به آب و شهرنشینی پایدار پدید آمده است. طراحی شهری در مورد ایجاد ارتباط بین مردم و مکان‌ها، حرکت و شکل شهری، طبیعت و ساخت، ساخته شده است. نظریه طراحی شهری عمدتا با طراحی و مدیریت فضای عمومی، یعنی «محیط عمومی»، «قلمرو عمومی» یا «حوزه عمومی» و نحوه استفاده از مکان‌های عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم بذکر است، فضای عمومی، کل فضاهای آزاد که در روز توسط عموم مردم، مانند خیابان‌ها، میدان‌ها، پارک‌ها و زیرساخت‌های عمومی است، را شامل می‌شود.

همراهان عزیز، ادامه قسمت دوم مقاله، که شامل توضیحات تکمیلی در خصوص گرایش‌های معماری است را می‌توانید در بخش مقالات مشاهد فرمایید‌.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*